wHucie.pl - Dawne nazwy nowohuckich osiedli

2017-11-21
Dawne nazwy nowohuckich osiedli

  Nie od zawsze mieliśmy w Nowej Hucie takie piękne nazwy osiedli jak dzisiaj. Początki Nowej Huty to literowo-cyfrowe oznaczenia. Miasto zostało podzielone na 4 sektory. A, B, C oraz D. Każdy z tych sektorów był dalej podzielony na mniejsze jednostki, co ilustruje mapa poniżej.
Za projekt odpowiadał Tadeusz Ptaszycki, który wraz zespołem architektów z Miastoprojektu rozpoczął budowę miasta idealnego w 1949r. Całość działa się bardzo szybko, a plan budowy centralnej części Nowej Huty powstał dopiero w 1952r. Miasto miało być pełne światła, słońca i zieleni.

Jak podaje "internet", w 1958r. komisja do spraw nazewnictwa osiedli Nowej Huty przedstawiła nową wersję terminologii osiedli. I takim sposobem do dziś mamy osiedla Krakowiaków, Górali, Spółdzielcze, Młodości, Słoneczne, Teatralne i inne o pięknych nazwach, nawiązujących do historii dzielnicy.

Temat nazw i budowy osiedli oraz koncepcji urbanistycznej wymaga głębszego opracowania. Proszę traktować ten wpis jako nakreślenie tematu dla osób, które nie znały tej części historii dzielnicy.

               Jeżeli masz jakieś pytania, sugestie, wiesz co ciekawego dzieje się w Nowej Hucie, napisz przez zamieszczony formularz kontaktowy. Nie zapomniej podać swojego maila, ewentualnie nr telefonu w celu dalszego kontaktu.

Zdjęcia można przysyłać poprzez profil na facebook`u. Link tutaj. Zapraszam.
Imię i Nazwisko:

E-Mail:

Treść wiadomości: