wHucie.pl - Centrum Administracyjne Kombinatu zagrożone

2016-07-03
Centrum Administracyjne Kombinatu zagrożone

  Biznes ma swoje prawa i tak się akurat zdarzyło, że obecny właściciel nowohuckiego Kombinatu zdecydował się na wyprowadzkę z budynków administracyjnych. Obecnie budynkami zarządza spółka Nowe Centrum Administracyjne. Arcelor Mittal użyczył budynki Skarbowi Państwa, ale powoli zaczyna się niecierpliwić brakiem działania ze strony władz. Dyrekcja Kombinatu z pewnością już do tych budynków nie wróci.

Budynki "Z" oraz "S" stanowią perełkę architektury socrealistycznej. Same w sobie stanowią gotowy materiał na całkiem nieźle wyposażone muzeum. Ochroną jest objęta jedynie bryła budynków. Właściciel może jednak dowolnie ingerować w cenne wnętrza. Przez lata zobaczyć je mogli tylko wybrańcy i pracownicy. Obecnie Stowarzyszenie Rawelin organizuje wycieczki na które zapisać może się każdy. Ceny są przystępne.

Proszę o podpisanie LISTU OTWARTEGO w sprawie Centrum Administracyjnego Kombinatu. Razem możemy pokazać władzy, że zależy nam na utrzymaniu tego wyjątkowego miejsca. LINK TUTAJ .

 -->

Zdjęcia powyżej to tylko maleńki fragment tego co kryją w sobie te dwa ogromne budynki. Podczas wycieczki najpierw weszliśmy do budynku "S" czyli po prawej stronie. Pełnił on raczej funkcje socjalne. Mieściła się w nim sala teatralna, bardzo dobrze wyposażona biblioteka oraz działająca do tej pory hutnicza stołówka i kawiarnia. Kolejny etap to przejście tunelem do budynku "Z" czyli budynku zarządu. Mimo, iż oba budynki są swoimi lustrzanymi odbiciami, to już na pierwszy rzut oka widać różnice w wykończeniu wnętrz. W budynku "Z" króluje marmur, piękne drewno i ręczna robota. Nigdy nie widziałem tak imponujących klatek schodowych.

To, co z pewnością jest równie cenne a może dla większości nawet ciekawsze to schrony. Każdy z budynków miał swój schron. Ten pod budynkiem zarządu był przeznaczony dla pracowników. Wystrój jest zimny, surowy. Znajdziemy w nim kilka zainscenizowanych pomieszczeń, dzięki czemu przenosimy się w klimat pierwszych lat Nowej Huty. Schron pod budynkiem socjalnym to Centrum Dowodzenia. Ściany są pomalowane, wyposażenie bogate. Jest osobny pokój do wypoczynku, mnóstwo telefonów i stanowisk obsługi.


Jeżeli masz jakieś pytania, sugestie, wiesz co ciekawego dzieje się w Nowej Hucie, napisz przez zamieszczony formularz kontaktowy. Nie zapomniej podać swojego maila, ewentualnie nr telefonu w celu dalszego kontaktu.

Zdjęcia można przysyłać poprzez profil na facebook`u. Link tutaj. Zapraszam.
Imię i Nazwisko:

E-Mail:

Treść wiadomości: