wHucie.pl - Jaki był 2015 rok dla Nowej Huty?

2015-12-31
Jaki był 2015 rok dla Nowej Huty?

  Trudno jest podsumować cały rok a zwłaszcza obiektywnie. Jak mówi pewnie powiedzenie "z czasem wszystkie wspomnienia pięknieją". Dotyczy to także moich wspomnień z Nowej Huty. Na szczęście klikając na reportaże z 2015roku możemy sobie część wydarzeń przypomnieć.

1. Zakończył się trwający od początku 2014r. remont al. Jana Pawła II. Mamy lewoskręty, więcej sygnalizacji świetlnej, proste tory i nowe wiaty przystankowe (chociaż nie wszędzie). Remontu doczekało się także przejście podziemne w Czyżynach. Wszyscy bali się utraty unijnej dotacji, ale zdążyli. Teraz jest czysto, schludnie, nowocześnie.

2. Zakończyła się budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów czyli po prostu spalarni przy ul. Giedroycia w Mogile. Są głosy, że miasto nie wywiązuje się z inwestycji będących rekompensatą budowy. Ja uważam jednak, że nie jest z tym wcale źle.

 -->

3. Rok 2015 to dla Nowej Huty przede wszystkim ogromna liczba remontów ulic i chodników. Nie sposób wymienić wszystkich. Większość z nich to szybkie remonty nakładkowe, ale efekty są widoczne. Po Nowej Hucie jeździ się lepiej.

4. Były także występny artystyczne dla nowohucian. W ramach Międzynarodowych Dni Romskich mogliśmy posłuchać romskiej muzyki oraz zespołu Piersi. Na al. Róż tradycyjnie zagościła scena operetkowa, a w grudniu kolędy.

5. W całym Krakowie trwała wymiana oświetlenia na nowoczesne LED-y. Dotyczyło to zarówno oświetlenia ulic jak i chodników. Na zdjęciach nocna Nowa Huta wygląda teraz zdecydowanie piękniej. Ulice są oświetlone nieco gorzej ale chodniki bardzo dobrze.

6. Przy NCK-u powstało lodowisko. Bilet wstępu kosztuje tylko 5zł. Co prawda w grudniu było bardzo ciepło, ale nowohucianie wykorzystali każdy dzień kiedy lodowisko było czynne.

7. Przybywa nam nowohucian. W Nowej Hucie bardzo dużo powstaje nowych bloków. Sam zastanawiam się kiedy w miejscu Tomex-u powstanie wielkie osiedle. Deweloperzy ze swoimi koparkami są coraz bliżej. Ludzie kupujący nowe mieszkania zazwyczaj dbają o swoją okolicę, nie niszczą jej, ale jednocześnie są zamknięci. Możliwe, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które pamięta sąsiedzką solidarność, otwarte drzwi, ciasto i herbatę na ławce.

8. To takie moje subiektywne podsumowanie roku. Dziękuję za poświęcony czas i zapraszam na www.nhreportaze.pl w przyszłym roku. Staram się, aby portal zmieniał się i rozwijał. W tym roku reportaży było stosunkowo dużo. Częściej dodawałem krótkie info z jednym zdjęciem. Drobne zmiany były także na stronie głównej. Teraz otwierając nhReportaże odrazu widać najnowsze wpisy wraz z fragmentem tekstu i zdjęciem.
Latem wystartował portal spacerowo.nhreportaze.pl który cieszy się dużym zainteresowaniem.
Od wiosny wyruszam na kolejne spacery, ale czekam także na Wasze propozycje z miejsc których nie znam. W spacerach preferuję raczej pozamiejską część Nowej Huty. Lubię odpoczywać w Lasku Mogilskim, na Łąkach Nowohuckich czy nad zalewem.

Dziękuję i do zobaczenia.


Jeżeli masz jakieś pytania, sugestie, wiesz co ciekawego dzieje się w Nowej Hucie, napisz przez zamieszczony formularz kontaktowy. Nie zapomniej podać swojego maila, ewentualnie nr telefonu w celu dalszego kontaktu.

Zdjęcia można przysyłać poprzez profil na facebook`u. Link tutaj. Zapraszam.
Imię i Nazwisko:

E-Mail:

Treść wiadomości: